Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bijící srdce Lakers

Kobe Bryant je největší hvězdou basketbalové show Lakers, jenž drží tým pohromadě jako lepidlo a v šatně by jasně vyhrál soutěž o nejpopulárnějšího chlapíka, je ale někdo jiný. Věčně usměvavý Lamar Odom připomíná nejšťastnějšího muže na zemi. To se zdá jako velký paradox, neboť jeho životní příběh je jako z černé kroniky.

Devětadvacetiletého borce otloukly krize jako málokoho jiného. Otec byl závislý na heroinu, matka mu zemřela na rakovinu tlustého střeva, když mu bylo dvanáct. Musel odejít z univerzity kvůli tomu, že přijal peníze a porušil status amatéra. Dvakrát během osmi měsíců byl v NBA přistižen, že kouřil marihuanu a se slzami v očích to posléze přiznal. A to nejhorší - před třemi pochoval půlročního syna, jenž zemřel doma v kolébce na syndrom náhlého úmrtí novorozenců.

,,Tohle je moje kniha, můj film. Jedna velká změť událostí,“ krčí rameny Odom. Když má vysvětlit, kde bere věčně dobrou náladu a pozitivní přístup k životu, dlouho nepřemýšlí. ,,Jsem od přírody šťastný člověk. Mám to po babičce, která byla vždy optimistická a spokojená osoba,“ vypráví o Mildred Mercerové, jež ho vychovávala po smrti matky.

A soudě podle oblíbenosti Odoma, musela odvést dobrou práci. Holohlavý dlouhán je prostý všech hvězdných manýrů. Normální kluk, dalo by se říct. Když jde na baseball, bere si s sebou rukavici, aby mohl jako cenný suvenýr chytit míček letící jeho směrem. Nadšeně sbírá figurky zápasníků wrestlingu a v týmovém letadle se vždycky zeptá cestujícího za sebou, zda si může sklopit sedačku, neboť jeho nohy jsou ,,jaksi trochu dlouhé“.

Kdybyste mohli vytvořit v laboratoři tělo basketbalového hráče, vypadal by jako holohlavý Odom. Široká ramena, skvělý výskok a dynamika, pohyblivost. Je to rozehrávač v těle podkošového hráče. Dokáže ucpat prostor ve vlastní šestce stejně jako zakládat rychlé protiútoky.

Tmel týmu a nový Shaq

Stejně tak neocenitelný je ale pro týmovou chemii. Před každým zápasem hráči Lakers udělají kruch kolem Doma a chytnou se kolem ramen. Když zhasnou světla a rozezní se decibely hudby, začne tenhle kruh poskakovat a Odom křičí: ,,Jsme nejlepší klub v NBA!“

Spoluhráči přirovnávají svérázného pohodáře k Shaqu O´Nealovi, ztělesněnému a charismatickému obrovi, jenž dokáže udělat dobrou náladu a přenést ji na ostatní. Také Odom je takový, přikyvují ti, co ho znají.

,,Slyšel jsem fanouška, jak na něj uprostřed zápasu křičí: Dobrá střela! On se k němu otočil a s úsměvem odvětil: Díky, kámo!“ popisuje losangerský reportér John Ireland.

Odom si nepotrpí na obleky, chodí si, v čem ho napadne. ,,To snad jdeš ze zkoušky nějaké kapely,“ pozvednul jednou obočí kouč Phil Jackson, když ho spatřil.

Svérázný borec ale drží lajnu celý život. Dělá věci, které by druzí neudělali. ,,Táto“ říká postaršímu muži bílé pleti, s nímž není nijak spřízněn. Když se ho snažili rekrutovat všemožné uznávané univerzity, zvolil si nakonec tu z Las Vegas. Proč? Během své návštěvy ve městě zašel do klubu, kde hrála zrovna rapová kapela z jeho rodného New Yourku. ,,To je znamení,“ to je znamení řekl si s vedením školy. Když vstupoval do NBA, nechal se zase zastupovat tenisovým agentem, který neměl s basketbalem pražádné zkušenosti. Proč chodit vyšlapanou cestou, když můžu dělat věci daleko zábavněji podle sebe a hlavně jinak…

,,Je to náš Shaq O´Neal,“ kýve hlavou rozehrávač Lakers Derek Fisher. Ostatně za Shaqa byl Odom z Miami v roce 2004 do Lakers vyměněný.

Urážka velkého kouče

K jeho osobnosti ale patří také fakt, že občas nejdřív mluví než myslí. Sám takovým zatměním říká, že má rozdvojenou osobnost - je tady hodný Lamar a zlý Odom. Když mu kouč Jackson před letošní sezonou řekl, že bude poprvé od deváte třídy nastupovat do zápasů z lavičky, prohlásil, že se trenér asi musel praštit do hlavy.

Později se omluvil a s pokorou přijal roli náhradníka. Ačkoliv má letos nejhorší statistiky za celou kariéru - 11,3 bodu, 8,2 doskoku -,v hodnocení +/- byl po základní části druhým nejlepším z celé ligy za LeBron Jamesem. Když je na hřišti, dokáže prostě strhnout ostatní. Generální manažer Lakers Mitch Kupchak tvrdí, že Odom je nejpopulárnější nejen v kabině Lakers. Hvězdný hráč se nepovyšuje ani nad basketbalisty LA D-Fenderes, kteří jsou farmou Lakers v NBDL a mají šatnu na stejné chodbě Staples Center.

,,Ostatní hráči jeho úrovni na nás nemají čas, ale L.O. nás vždycky zve na večeři a snaží se nám pomáhat. Vsadím se, že kdybychom přišli špatně oblečení, vzal by nás do obchodu a koupil nám něco na sebe,“ popisuje jeden z ,,farmářů“ Brondon Heath.

Dělit se s ostatními, to je nakonec Odomovo krédo. Když byl malý, obdivoval Magica Johnsona, ne Michaela Jordana. Raději přihrával, než střílel koše.

,,Když se na nás na střední škole chodili dívat na univerzitní skauti, vůbec nestřílel. Chtěl, aby dobře vypadali jeho spoluhráči, ne on,“ vzpomíná bývalý parťák Jay Arbbitelo. A nezměnil se, ani když přišel do NBA. ,,Lamar chce udělat každému radost. Nejšťastnější je, když vám hodí přihrávku na alley - oop a pak si svámi radostně plácne,“ vrdí jeho osobní trenér Robbie Davis. Ačkoliv nemá velké ego, stal se velkým oblíbencem Hollywoodu. Zahrál si v jedné show na MTV, má svou vlastní značku oblečení Rich Soil Enteraiments a je spolumajitelem restaurace v Los Angeles. Pokaždé když se ráno probudí, si připomíná své blízké. V ložnici domu na Manhattan Beach má na zdi pověšené fotografie matky a zemřelého syna Jaydena. Nesnáší proto hřbitovy, ale miluje obrázky. ,,Vždy, když se probudím, hned se podívám na ty, co jsem ztratil, a přemýšlím o věcech,“ říká otec desetileté Destiny a sedmiletého Lamara juniora, kteří žijí nedaleko jeho domu s bývalou družkou.

Každý den jiný Odom. 

Když Odom před pěti sezonami přicházel do Lakers z Miami, mnozí si představovali, že urostlý borec bude pro Kobe Bryanta týmž mužem, jako byl Scottie Pippen pro Michaela Jordana. Taková dynamika ale nikdy nevznikla. Ne proto, že by Odom s Bryantem nevycházeli, vždyť se znají už od teenagerských let a považují se za přátele

Odom ale prostě není ten pravý dravec, jenž by měl zřeteli jen basketbalový míč. Jednou nastřílí 25 bodů a kraluje na palubovce, druhý den je ale schopný předvést čtyřbodový zápas. ,,Tohle je prostě součást duše Lamara. Lehce ho vyrušíte z koncentrace na hru. Naším největším úkolem je pracovat na tom, aby se to stávalo co nejméně,“ vypráví Phill Jackson, jenž si stojí za tím, že takhle Odoma ovlivnil jeho pohnutý příběh.

,,Někdy mě svým laxním přístupem dokáže vytočit. Má takový potenciál a prostě se mu ho nechce využít. Pak se ale hned zastavím a řeknu si, že bychom měli být všichni rádi za to, kam až to dotáhl. Projít si stejným peklem jako on, nevím, co by to se mnou udělalo. A on je navíc pořád usměvavý a optimisticky naladěný. Absolutně nechápu, jak to dělá,“ žasne Derek Fisher.

                                     zdroj: Basket Jan Jaroch